Пуштена во употреба модуларната болница во Велес, бројот на новозаболени секојдневно расте

Објавено на 17 март, 2021 во 14:17

161382875 730445537664141 6454155849551073930 n

17.03.2021

Во Општа болница Велес, вкупно се хоспитализирани 58 пациенти, од кои 43 се потврдени позитивни, пет сомнителни и 10 пациенти со негативен брис но задржани на болничко лекување.

-Од денеска во фунцкија е пуштена и модуларната болница во која се лекуваат 16 ковид пациенти, соопшто потпаролката д-р Елеонора Јованова.

Во велешката болница, на Инфективно одделение се лекуваат 32, додека на Интерно одделение 10 пациенти

На кислородна поддршка се 21 пациент.

Во текот на денот испишани се тројца пациенти како оздравени со по еден негативен тест.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.