Велешанката м-р Маја Чадиева: Главна предност на програмата на Школата за американско право SAL во Чикаго се кариерно доквалификување, примена и креирање на право што американскиот систем ти ги овозможува

Објавено на 8 декември, 2022 во 18:27
Фото: Маја Чадиева, магистер по Американско, Интернационално и Транснационално право

Учеше прво два семестри во Атина, Грција на Школата за Американско Право (SAL) каде се стекна со Сертификат за познавање на Бизнис Право, потпишан од SAL и Chicago-Kent College of Law, Illinois Institute of Technology, а потоа продолжи на магистерски студии во Чикаго, САД кој се состоеше од исто така два семестри. Велешанката Маја Чадиева меѓу првите македонки се здоби со звањето Магистер по Американско, Интернационално и Транснационално право на Chicago-Kent College of Law, Illinois Institute of Technology во Чикаго САД, по завршувањето на Магистерските студии за Финансии и Финансово право на Факултетот Јустинијан Први во Скопје. Нејзиниот пат до успехот, не е воопшто комплициран бидејќи како што вели потребни се само знаење и храброст.

-Моите искуства и од Атина и од Чикаго се позитивни. Јас сум многу задоволна бидејќи се што ветија дека ќе остварат од програмата навистина го исполнија. Го почитувам тоа што добив стипендии во висина од 75% за учење на американско право во американско училиште за каде се потребни многу пари. Мастер студиите во Чикаго чинат 65.000 американски долари што како сума на финансиски средства тешко може да си ја дозволи студент од нашата држава. Имавме прекрасни професори, практичари, од различни области на правни науки кои целиот работен век и го посветиле на оваа наука. Тие освен теоретски ни го пренесоа нивното практично знаење и она што особено ме фасцинира беше специфичноста на американскиот начин на изучување на правото кое е тесно поврзано со практична примена на знаењето. Тоа конкретно значи дека низ процесот на студирање тесно се споени теоријата и праксата што ти овозможуваат подготвен да излезеш од студии и веднаш да одговориш на барањата на клиентите. Студиите ти нудат можност да размислуваш во контекст на примена и креирање на право што американскиот систем ти ги овозможува, рече Чадиева.

Штом ги заврши двата семестри во Чикаго, во САД, Чадиева доби работна дозвола што факултетот ја нуди на секој студент што ќе одлучи да остане и да работи во Соединетите Американски држави во времетрање од една година.

-Таму низ работата правникот може да се стекне со разни видови на искуства кои што воглавно зависат од избраниот смер за студирање. Јас имав можности за запознавање со Имиграционото право и тоа токму во адвокатска канцеларија на Македонец којшто работи во Чикаго, адвокат Филип Чичевалиев, и гради одлична кариера како и успешен е во помошта на граѓани од земјите на Балканот, додаде Чадиева.

Според неа главна предност на програмата на Школата за американско право SAL во Чикаго е можноста за кариерно доквалификување што е дополнителниот мотив како во однос на кариератата така и во однос на финансиите.

-Тоа е локалната причина, така јас ја перцепирам. Сите правници кои работат во Македонија и нивните колеги во Европа се фокусирани на Европско право и експертиза за овој вид на правни науки. Но во последно време се соочуваме со предизвикот што го носат американските компании со седиште во САД кои имаат логистички канцеларии во Македонија. Исто така Македонија е препознаена како партнер во многу области па затоа Американци имаат потреба од кадар со познавање на Американско право и Интернационално право за да го користат токму од Македонија. Потребата е веќе голема и во перспективните меѓународни организации кои овозможуваат предности како во делот на градењето на индивидуалната кариера така и во делот на вреднувањето на вложениот работен труд од страна на правникот. Затоа е голема предноста кога имате познавања или квалификации за Американско право, додаде Чадиева.

Таа освен на локалната причина и конкурентноста на пазарот,во разговорот, се осврна и на предноста што Школата за американско право во Атина и Универзитетот во Чикаго им го овозможуваат на студентите чии сон можеби е работа и карирера во Соединети Американски Држави.

-Ако се сонува за работа во голема адвокатска канцеларија, во државите на САД, тогаш овој тип на студирање е препознат од американската BAR асоцијација. Тоа значи дека секој којшто ќе ја заврши може да се пријави за полагање на Правосуден испит во Америка. Станува збор за унифициран правосуден испит кој ги покрива поголемиот дел од државите на федерално ниво. Поточно положениот правосуден испит овозможува да се биде адвокат во државите на САД. Работа на голем и отворен пазар, можност да се применува и во исто време да се креира право преку преседани и големо влијание во општеството,се разликата што Чадиева ја направи на крајот од разговорот,кога ги спореди македонското,европското и американско право. Денес програмата е отворена за сите кои се заинтересирани и сакаат да ја продолжат личната едукација во Чикаго.

Маја Чадиева моментално работи како официјален претставник на Школата за американско право во Република Северна Македонија, Бугарија, Србија, Косово и Албанија и нејзиниот телефон 070634 103 е отворен за информирање и помош при запишување на сите занитересирани идни студенти додека детални информации за повиците кои се отворени два пати во текот на секоја академска година може да се најдат на следниов линк: https://salchicagokent.com/north-macedonia/?fbclid=IwAR27gUN194KVoHSV_lt9EF4Mys-DEK505_GASeUJJXb2MDcb1dsyRzenjsM.

Убавка Јаневска

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.

8xbet คาสิโนออนไลน์888
8xbet
8xbet
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ข่าวฟุตบอล
8xbet บาคาร่า
8xbet เว็บพนันออนไลน์เว็บตรง
บอลไทย U23
แทง บอล เดี่ยว
ข่าวบอลอังกฤษ
การคาดการณ์การแข่งขัน
8xbet คาสิโนสด
คะแนน ผล บอล สด 888
พัทยาสปอร์ต
ข่าวกีฬาเขตร้อน
ผลบอลสดวันนี้
ดูบอลสด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ราคา บอล ภาษา ไทย
8xbet แจกเครดิตฟรี 1000บาท
ไทยล่าสุดฟุตบอลยุโรป
ดูบอลออนไลน์888
โปรแกรม ฟุตบอล ไทย วัน นี้
8xbet
888 ผล บอล สด ภาษา ไทย
8xbet-สล็อตแมชชีน
ถ่ายทอดสดฟุตบอลวันนี้
ดูการแข่งขันฟุตบอลออนไลน์
วันนี้ล่าสุดฟุตบอล
ดูบอลสด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
กษัตริย์สปอร์ต
เว็บข่าวกีฬา
ข่าวกีฬา ข่าวฟุตบอล
ดูบอลสด
ผล บอล ไทย 888
ฟุตบอลไทยล่าสุด
บอล วัน นี้ บ้าน ผล บอล
ผลบอลสดไทย
ผล บอล สด 888
อัปเดตข่าวบาดเจ็บ ล่าสุด
ผล บอล สด ตาราง คะแนน
ดูฟุตบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ผลการแข่งกัน
8xbet
ตาราง บอล สด ไทย
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสดวันนี้
8xbet
ข่าวกีฬาสดใหม่
Sport Live News
8xbet สล็อตออนไลน์
8xbet คาสิโนสด
meta789 สถานีข่าวกีฬาฟุตบอล
การเดิมพัน 8xbet
ผล บอล ไทย สด
8xbet
8xbet - หน้าแรกการเดิมพันออน
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอล ดูบอลสด
8xbet เข้าสู่ระบบ
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet คาสิโนสดไทย
8xbet
ดูบอลสด วันนี้ HD ครบทุกคู่
ข่าวกีฬาวันนี้
8xbet คาสิโนถูกกฎหมาย
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
คะแนนฟุตบอล และข่าวสาร
8xbet
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา ฟุตบอล
บอลไทย U23
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก
TNS Thai Sport
ตก็สามารถดูบอลออนไลน์ได้ทันที.
8xbet
พนัน บอล สด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
ตารางบอล
แพลตฟอร์มการเดิมพันชั้นนำของเอเชีย
ข่าวกีฬาวันนี้
เว็บไซต์รวมกีฬาและภูมิศาสตร์มนุษย์ของประเทศไทย
ฟุตบอลวันนี้ ถ่ายทอดสด
ผล บอล ไทย สด
โปรแกรม บอล ไทย u23
8xbet ออนไลน์
8xscore
ข่าวฟุตบอล
8xbet คาสิโนออนไลน์อันดับ1
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
บอล สด 888
8xbet
สกายสปอร์ต
การดำเนินชีวิตที่เทคโนโลยี
ดูบอลออนไลน์ ไม่กระตุก
วิธี สมัคร บา คา ร่า มือ ถือ
สำหรับคอกีฬาอย่างคุณไม่ควรพลาด
8xbet สโมสรกีฬาออนไลน์และคาสิโน
คาสิโนออนไลน์ 8xbet
ไฮไลท์ฟุตบอลตารางบอล
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผลบอลสดวันนี้
ฟุตบอลต่างประเทศ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูบอลสดฟรี
ดูบอลฟรี android tv รองรับทุกระบบ
ข่าวฟุตบอลไทย
ข่าวฟุตบอลล่าสุด
8xbet เว็บคาสิโนสด
บอลไทย ตารางแข่ง
Nuru Sports Club
ดูฟุตบอลออนไลน์
8xbet เว็บบาคาร่าออนไลน์
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
วันนี้ล่าสุด
Sunshine Sports
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
ข่าวฟุตบอลไทยล่าสุด
ดูบอลสดดูบอลออนไลน์
และกีฬาอื่นๆ
ผลบอลเมื่อคืน
8xbet เครดิต ฟรี
สารานุกรม
8xbet
ข่าวกีฬาวันนี้
ผลบอลสด
แทง บอล ขั้น ต่ํา
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด ลา ลิ กา
บอลไทย
ตารางบอลล่าสุด
พรีเมียร์ลีก
ผลบอลผลบอลสด
โปรแกรม บอล
ข่าวการแข่งขันฟุตบอล
เว็บดูบอลออนไลน์ที่จะช่วยให้คุณ
8xbet คาสิโนออนไลน์
ดูทีวีออนไลน์
8xbet คาสิโนบาคาร่า
ดูบอลสด
การคาดการณ์การแข่งขันอ
ได้เครดิตฟรี 100 บ
โปรแกรม ถ่ายทอด ฟุตบอล สด
อัปเดตข่าวฟุตบอล ล่าสุด
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ฟุตบอลเชลซีถ่ายทอดสด
วิธีแทงบอลในเว็บ
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
แทง บอล ออนไลน์ ยัง ไง
อัตรา แทง บอล
พนัน บอล สด
รวมข่าวฟุตบอล ผลบอล
ผลบอลสด7m888
8xbet การพนันออนไลน์
ข่าวกีฬา
ผลบอลสด
8xbet คาสิโน มีอะไรบ้าง
ฟุตบอลทีมชาติไทย
ตาราง ฟุตบอล ทุก ลีก
แทง บอล คือ อะไร
ตาราง คะแนน พรีเมียร์ ลีก
โปรแกรมถ่ายทอดสด
ดูบอลออนไลน์
ข่าวกีฬา
บอล พรีเมียร์ ลีก
คะแนน บอล สด
ผลฟุตบอล
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ผลบอลสดไทยทุกแมชทั่วโลก
ข่าวกีฬาออนไลน์
ไฮไลท์ฟุตบอล
Sports Around Thai
8xbet เครดิตฟรี50 แทง บอล
ไฮไลท์ฟุตบอล
สล็อตออนไลน์
กีฬาต่างประเทศ ผลบอล
เดิมพันแมนเชสเตอร์ซิตี้
ผลบอลสด888
8xbet คาสิโนออนไลน์เว็บตรง
ไฮ ไล ท์ แมน ยู ล่าสุด
ผล บอล พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ล่าสุด
เว็บไซต์เดิมพันกีฬาที่ดีที่สุด
ดูบอลออนไลน์
เดิมพันกับ 8xbet
วิเคราะห์บอล
8xbet
8xbet คาสิโนออนไลน์ที่ดีที่สุดในเมืองไทย คา
ข่าวกีฬาวันนี้ ล่าสุด
ดูฟุตบอลออนไลน์
ดูบอลสดไทย
8xbet สล็อตแมชชีน
พนัน บอล สด
ข่าวบอลพรีเมียร์ลีก
แม็กกี้ สปอร์ต
8xbet
ข่าวกีฬา ล่าสุด
4U Sports Thai
8xbet คาสิโนพรีเมียม
ข่าวกีฬาล่าสุด
ผลบอลสด888 บอลพรุ่งนี้
เกมสล็อต 8xbet
ดูบอลออนไลน์ทุกลีกทั่วโลก
ผล บอล สด 365
ผลบอลพรีเมียร์ลีก
8xbet คาสิโนออนไลน์
8xbet
กีฬาแห่งประเทศไทย
8xbet
ถ่ายทอดสดฟุตบอล
ข่าวกีฬาไทย 24
สล็อตออนไลน์เว็บตรงไม่ผ่านเอเย่นต์ PG SLOT99
ผล บอล สด sbobet
เว็บโป๊กเกอร์ออนไลน์ ที่ pokerthai99
ผลบอลสด
ฟุตบอลไทยวันนี้ช่องไหน
อัตรา แทง บอล วิเคราะห์บอล
รายการ บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก
ผลฟุตบอลไทยวันนี้
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ถ่ายทอดสด บอลวันนี้ ช่อง
ทีเด็ดบอลวันนี้ 4 คู่ผลบอลสด
ตารางบอลวันนี้ ทุกลีก ภาษาไทย
ดูวิเคราะห์บอลวันนี้
ไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสดไทยลีก วันนี้ ถ่ายทอดสด ช่อง ไหน
โปรแกรม พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ ถ่ายทอด สด
เช็ค ผล บอล วัน นี้ พรีเมียร์ ลีก อังกฤษ
888 ผล บอล ผล บอล สด