Во понеделник, крводарителска акција во Велес посветена на Рацин

Објавено на 6 јуни, 2023 во 11:11

Општинска организација на Црвен крст од Велес, ги повикува сите крводарители, да земат учество на крводарителската акција којашто ќе се одржи на 12 јуни, понеделник, во Ликовен салон Велес, посветена на Коста Солев Рацин. Крводарителската акција ќе започне во 09:00 часот и ќе трае до 14:00 часот.

-Крводарителската акција се одржува во исто време со 60-тото издание на Манифестацијата Рацинови средби. Со дарувањето да дадеме наш придонес за јавното здравје. Како што Рацин стана бесмртен со своејата поезија, така и ние да спасиме што повеќе животи, додадоа од велешки Црвен крст.

Крводарителството е врвен чин на хуманост. Биди хуман, дарувај крв, спаси нечиј живот.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.