Во велешка болница хоспитализирани 10 ковид пациенти

Објавено на 11 август, 2022 во 12:18

Десет пациенти позитивни на коронавирусот се лекуваат во велешка болница. Сите се хоспитализирани на Инфективно одделение, што значи дека нема пациенти позитивни на вирусот на невропсихијатрија и Интерно одделение.

Од болничките пациенти осум се потврдени позитивни додека двајца пациенти се со негативен тест но се задржани на болничко лекување.

-На кислородна поддршка се пет ковид пациенти. Во моментов во ЈЗУ Општа болница Велес има слободни 16 болнички кревети, соопшти портпаролката на велешка болница д-р Елена Левкова Ќулумова.

Во изминатите 24 часа на болничко лекување примени се двајца пациенти.

Стефани Манева

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.