Доминација на велосипедистот на “МВК Велес” Ванчевски на државното првенство

Објавено на 5 октомври, 2021 во 15:17

Велосипедскиот клуб „Пелистер” од Битола беше домаќин на државното ридско првенство во велосипедизам. Настапија најдобрите натпреварувачи од земјава а најуспешен на патеката од Битола до Ниже поле беше велешанецот Кристијан Ванчевски. Тој победи во категоријата сениори “Елит” и во категоријата у-23.

Уште еден член на “МВК Велес” стана државен првак. Во категоријата У-13 најдобар беше Александар Ристовски.

Наредниот викенд, во Сараево, во Босна и Херцеговина ќе се одржи балканското првенство а за државната селекција на Македонија ќе настапат Кристијан и Виктор Ванчевски, Тео Вронделиев и Дарко Димовски од “МВК Велес”.

Лазар Лазаровски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.