(фото) Велешко „Младост“ достоен домаќин на Европскиот куп во далечинско пливање, победија Паскавале и Фабиан

Објавено на 4 септември, 2023 во 11:04

За прв пат во Велес, вчера, на трети септември, се одржа Европски куп во далечинско пливање во склоп на 10 јубилеен велешки пливачки маратон. Триесет и еден учесник од 13 различни земји, во машка и женска конкуренција пливаа и си ги мереа силите во водите на езеро „Младост“. Патеката беше во должина од 10 км и натпреварувачите пливаа по шест круга од 1666 метри.

Првото место во машка конкуренција го освои Џордано Пасквале од Италија со време од 1:56:15, додека во женска конкуренција првото место го освои Бетина Фабиан од Унгарија со време од  2:07:21.

Победниците добија парична награда во висина од 2.500 евра, второпласираните од 1.500 евра и трето наградените 1.000 евра.

Европскиот куп во далечинско пливање беше организарано од страна на „Клуб 28“ од Велес , Кајак кану клуб „Бабуна“ и финансиски поддржан од Националната пливачка федерација и Општина Велес.

Стефани Манева                    

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.