Лидерот во првенството ФК„Шкупи“ пресилен за велешки „Борец“

Објавено на 12 декември, 2021 во 16:13

 

Фото: Градски стадион „Зоран Паунов“ Велес

Во последното, есенско коло, од натпреварите на Првата фудбалска лига, на градскиот стадион „Зоран Паунов“ во Велес, фудбалерите на „Борец“ беа домаќини на екипата на „Шкупи“ од Скопје. Велешани настапија хендикепирани поради одсуството на речиси половина тим поради болест. Екипата од Скопје покажа зошто е водечка во првенството, но и играчите на „Борец“ покажаа голема борбеност. Велешани создадоа повеќе шанси во кои затаија стрелците.

За конечниот резултат „Борец“ – „Шкупи“ 0 : 3 заслужни се гостинските фудбалери Адетуњи кој постигна два гола, во 20 и 70 минута на натпреварот, како и Ѓоргиевски во 86 минута.

Фото: Последен натпревар од есенско коло ФК„Борец“ – ФК„Шкупи“

По 18 одиграни  кола „Борец“ ќе презими на 11, предпоследно  место, со 12 освоени бодови. Тоа значи дека е на праг од преселба во понизок ранг на натпревари.

Сепак, надежите се дека напролет, во рамки на продолжението на првенството, велешани ќе смогнат сили и ќе успеат да го  надоместат  пропуштеното па опстанокот во Првата фудбалска лига ќе биде обезбеден.

Лазар Лазаровски

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.