АМСМ: Три часа, денеска, во прекин сообраќајот на патот Кичево – Охрид

Објавено на 29 јули, 2022 во 08:47

Вчера вечер, од 21:50 часот сообраќајот на магистралниот пат Крива Паланка-Куманово, кај местото викано Просеченик во село Псача е нормализиран.

Денеска, 29.07.2022 година, петок, на патниот правец А2 Кичево – Охрид, на делницата Пресека – Песочан, поради изведување градежни работи на пат, (минирање, бушење на косини на пат во двата правци), сообраќајот ќе биде во прекин помеѓу 11:00ч – 14:00ч во времетраење од 15 – 20 минути.
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по суви коловози.
Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На ГП Табановце времето на чекање за влез во државата е околу 40-60 минути, а на ГП Богородица за влез и за излез се чека околу 30 минути. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.
АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.
Од 01.07. 2022 година започнаа сезонските забрани за тешки товарни возила.
– Забрана за движење на тешки товарни возила на државните патишта во РМ.
– Забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Скопје – Охрид – Скопје.
Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица е отворен за сообраќај до 01.10.2022 за возила со вкупна маса до 3,5 тони.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.