Цената на нафтата продолжува да паѓа

Објавено на 17 март, 2022 во 10:00

Цената на нафтата денеска повторно паѓа. Вредноста на барел нафта на лондонскиот пазар утринава изнесува 100 долари, што е пад на цените во однос на вчерашниот ден кога изнесуваше 102 долари.

Во исто време, барелот на американскиот пазар се тргува за 97 долари и е под таканаречената магична граница од 100 долари.

За потсетување, минатиот петок овие деривати се тргуваа по цена од 110, односно 107 долари, а цената потоа продолжи да паѓа на сите нивоа од околу 100 долари за барел на европскиот пазар.

На почетокот на минатата недела цените на барелите беа на рекордно ниво и се искачија на 130 долари.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.