Црногорската економија во рецесија!

Објавено на 28 март, 2013 во 19:36

Бруто домашниот производ во Црна Гора опаднал во последните два квартала во 2012 година ,објави Државниот завод за статистика.

На сајтот на Монстат е наведено дека падот на БДП лани, во четвртото тримесечие изнесувал 0,3 отсто а во третото 0,2 отсто.

Спрема прифатените критериуми ако некоја економија два пати по ред бележи пад на БДП тогаш за неа се вели дека е во рецесија.

Податоците за БДП за минатата  година ,како што е најавено ќе бидат објавени во септември годинава  кога би можело да се дадат и посигурни оценки за состојбата на црногорската економија.

Земјоделството во Црна Гора во 2011 година во првото тромесечје имало пад ,а подоцна пораст, кој во третиот квартал изнесувал дури 5,9 отсто./Б.Н.Т

Извор: Бета

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.