Уште една година за легализација на дивоградби!

Објавено на 25 јуни, 2013 во 09:23

Останува само уште една година до истекувањето на рокот за легализација на дивоградбите.

Граѓаните кои сакаат да ги легализираат своите објекти ќе мора да ги поднесат сите документи, вклучувајќи ги и геодетските елаборати, најкасно до јуни 2014 година.

Најголем број на поднесени барања за легализација има во Куманово, Гази Баба и Прилеп. Во Велес се поднесени 7.871 барање, пренесува Фактор. Државниот управен инспекторат постојано ги контролира општините кои го водат овој процес. Неколку градоначалници и раководители во општините веќе заработија кривични пријави.

По истекувањето на рокот, објектите не ќе можат да се легализираат.

Л.С.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.