Во Њујорк: Започнува нова рунда преговори за името!

Објавено на 19 ноември, 2012 во 08:32

Во понеделник и во вторник, на средба во седиштето на Обединетите нации, медијаторот Метју Нимиц ги покани преговарачите Адамантиос Василакис и Зоран Јолевски..

 

Прво, Нимиц ќе се сретне со двајцата преговарачи на одделни средби за потоа да следи заедничка средба. Целта е да се направи проценка на статусот на разговорите а потоа обид за прогрес во изнаоѓањето на взаемно прифатливо решение за проблемот со името..

Ако се покаже добра волја, може да се дојде до решение за името изјави.медијаторот Нимиц на почетокот на месецов.зимска опрема во возилата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.