Повнимателно возете : Влажни коловози и магла!

Објавено на 15 јануари, 2013 во 08:35

Слаб снег паѓа на Попова Шапка, но не создава проблеми во сообраќајот. Поради магла намалена е видливоста на 150 метри на патиштата околу Тетово.

Сообраќајот на останатите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива без забрани и ограничувања, по наместа влажни коловози.

Од АМСМ препорачуваат поголема внимателност на патните правци Дебар – Струга, Маврово – Дебар, Катланово – Велес и Демир Капија – Удово каде има почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Задолжително е носењето на зимска опрема во возилата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.