Забрани за товарни возила кај Маврово – Дебар, Стража и Ѓавато!

Објавено на 26 јануари, 2013 во 08:48

Сообраќајот на сите магистрални и регионални патни правци низ државата се одвива во зимски услови, по влажни коловози на повисоките места во западните и југозападните делови од државата, наместа со остатоци од кашест снег, соопшти АМСМ.

Поради врнежи од снег забрани за тешки товарни возила има на патниот правец крак Маврово – Дебар, како и на планинските превои Стража и Ѓавато.

Дежурните екипи на ЈП Македонијапат се на терен, редовно ги контролираат и одржуваат проодни сите патни правци.

По клисурите и засеците можна е зачестена појава на поситни одрони, посебно на патните правци Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија-Удово и Катланово-Велес, кои можат да го попречат движењето на возачите.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Задолжително е носењето зимска опрема во возилата.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.