Филипче: Задолжително пополнете согласност пред да се вакцинирате против ковид-19

Објавено на 1 април, 2021 во 07:56

venko filipce press

01.04.2021

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот Фејсбук профил информираше на која веб страна треба да се најде задолжителниот документ за секое лице кое сака да биде вакцинирано.

-На веб страницата kovid19vakcinacija.mk можете да го најдете документот „COVID19 Согласност за вакцинација“ кој е задолжителен документ за секое лице кое сака да биде вакцинирано. Согласноста може да биде пополнета претходно, но истата се наоѓа и на пунктовите за вакцинација каде може директно да се пополни и да се приложи. Ве охрабрувам сите кои имате можност да го преземете и пополните документот пред да дојдете на закажниот термин за вакцинација со цел да избегнеме гужва и чекање, напиша Филипче.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.