Македонски игран филм повторно во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Венеција

Објавено на 31 август, 2022 во 13:47

Македонски игран филм повторно во официјална конкуренција на филмскиот фестивал во Венеција после 28 години.

„Најсреќниот човек на светот“ на Теона С. Митевска е селектиран во програмата Хоризонти на филмскиот фестивал во Венеција. На 2. септември ќе биде официјалната светска премиера на филмот, каде Агенцијата за филм ќе испраќа информации и фото/видео материјали од самиот настан.

„Филмот докажа дека е нашиот најголем и најдобар амбасадор во културата и тоа треба да го негуваме“, велат од Агенција за филм.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.