Најбогатите Американци најмногу избегнуваат плаќање даноци

Објавено на 10 септември, 2021 во 16:31

Најбогатите 1% од Американците избегнуваат данок од околу 163 милијарди долари секоја година. Ова е објаснето во извештајот на Министерството за финансии на САД, цитиран од Business Insider.

Тоа ќе ја чини владата речиси 7 трилиони долари загубен приход во текот на следната деценија, велат од министерството.

Во меѓувреме, најбогатите 0,5 проценти од Американците избегнуваат годишни даноци од 120 милијарди долари.

Многумина од оние кои избегнуваат да ги платат долговите кон државата, применуваат различни методи. Даночните обврзници со повисок приход можат да ги користат услугите на сметководители, даночни службеници и други за да ги намалат своите реални даночни обврски. Богатите се свесни дека владата нема многу ресурси да се спротивстави и да докаже такво затајување и поверојатно е да ги заобиколи правилата, се вели во извештајот.

Министерството нагласува дека оваа практика ја зголемува социјалната нееднаквост низ целата земја. Богатите Американци ги тераат пратениците да избираат помеѓу поголем буџетски дефицит или повисоки даноци за финансирање социјални програми. И двете опции се историски непопуларни.

Неодамнешниот извештај на ProPublica откри до кој степен најбогатите луѓе во Америка го користат даночниот законик во своја полза и плаќаат шокантно малку даноци. Иако целата методологија е легална, извештајот започна дискусии за потенцијалната даночна реформа во САД.

Даночното затајување од богатите Американци може да биде дури и поголемо од проценките на Министерството за финансии. Белата куќа побара информациите од финансиските институции да се користат за наметнување данок на доход.

Според истрагата на „ProPublica“, 25 -те најбогати Американци плаќаат помалку даноци од просечниот вработен во САД. Во последниве години, просечното американско домаќинство заработува околу 70.000 долари годишно и плаќа 14 проценти федерални даноци.

Во исто време, Елон Маск, Џеф Безос и Ворен Бафет се едни од најбогатите Американци, кои веќе една година не плаќаат федерален данок на доход.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.