Најладно во Берово, во Полошко намалена видливост од 50 до 200 метри

Објавено на 22 декември, 2022 во 10:01

Утрово најладно е во Берово со – 7 степени, а најтопло со 4 степени е на Попова Шапка.

Како што информираа од УХМР измерени се – 6 степени во Струмица, -5 во Скопје-Петровец, Битола, Демир Капија, -4 степени во Тетово, Штип, Гевгелија, Крива Паланка, -3 степени во Прилеп, Куманово, -2 Скопје-Зајчев Рид, Маврови Анови, -1 Охрид, Претор, Виница, 0 во Дојран и еден степен во Крушево.

По одделни котлини утрово има појава на магла или ниска облачност. Во Полошко има намалена видливост од 50 до 200 метри.

Поради појава на температурна инверзија на планините температурата е повисока отколку во пониските места.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.