Новата австралиска влада има 13 министерки

Објавено на 1 јуни, 2022 во 11:13

Новата австралиска влада која положи заклетва во средата има рекорден број на жени – 13.

Церемонијата, предводена од гувернерот Дејвид Харли во главниот град Канбера, се одржа 11 дена откако новиот премиер Ентони Албанес, кој ја предводи централно-левичарската Лабуристичка партија, победи на изборите против актуелните конзервативци.

„Горд сум што водам инклузивна влада разновидна како самата Австралија“, напиша Албанес на Твитер.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.