Објавени се листите со студенти добитници на стипендии за тековната академска година

Објавено на 1 февруари, 2023 во 11:27

Министерството за образование и наука ги објави резултатите од конкурсот за студентски стипендии кој траеше до 5 декември.

За годинава, според конкурсот, се предвидени 3.000 стипендии, а воведени се и три нови категории, поради, како што рекоа од МОН, информациите за недостиг на кадар во одредени области.

Сите категории на стипендии се доделуваат за девет месеци во текот на студиската година и се во износ од 6.050 денари, со исклучок на стипендиите за студиските програми по хемија, физика и математика, како и оние за земјоделските, ветеринарните и шумарските науки, кои изнесуваат 18.000 денари месечно.

Листите со добитниците на стипендии може да се видат ТУКА.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.