Општина Битола ќе субвенционира дел од јавните претпријатија со близу 100.000 евра

Објавено на 23 јануари, 2023 во 12:22

Во Буџетот на Општина Битола за 2023 година предвидени се средства за субвенционирање на Годишните планови за работа и Годишните инвестициони програми на јавните претпријатија. Ова е една од точките на дневен ред на последната седница на советот.

Како што објави Апла.мк ќе се субвенционираат ЈП за стопанисување со Индустриската зона Жабени-Битола, JКП Нискоградба, ЈП Пазари Битола и МЈП Пелалинк Битола и ЈП Паркинзи во вкупен износ од 6.099.770  денари, предвидени се средства  во следните потпрограми.

Повеќе информации во објавата на Апла.мк.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.