Пендаровски: Ужасот од Холокаустот нè потсетува на одговорноста да градиме демократски општества

Објавено на 27 јануари, 2023 во 12:41

Милионите жртви и ужасот од Холокаустот нè потсетуваат на нашата заедничка историска одговорност да градиме демократски општества во кои антисемитизмот, антициганизмот и расизмот никогаш нема да се повторат, порача Пенадаровски денеска по повод Меѓународниот ден за сеќавање на жртвите од Холокаустот – 27 јануари.

Претседателот на својот Фејсбук профил истакна дека борбата против сите облици на дискриминација е од особено значење.

„Само со постојана борба против сите облици на дискриминација можеме да обезбедиме почитување на различностите и на човековите права и слободи на секој поединец“, стои во објавата.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.