Попис во септември, локални избори на 17 октомври

Објавено на 28 јули, 2021 во 09:23

Локалните избори ќе се одржат 17-ти октомври, како што налага Уставот и изборниот законик, најави вчера премиерот Зоран Заев.

-Датумот беше одреден според предлогот на работните групи во кои учествуваат сите политички партии, како што е утврдено во Изборниот законик. Имаше дилема поради совпаѓањето на трите дена од пописот со кампањата, но беше одлучено дека тие три дена да не променат ништо. Пописот е едноставна активност што завршува во текот на денот, а кампањите се спроведуваат претежно навечер, објасни Заев.

Во последните неколку недели се водеше вистинска политичка војна во земјава. Владата предложи одложување на изборите за една недела, за изборната кампања да не се совпадне делумно со пописот што започнува на 5 септември и ќе трае до крајот на месецот.

Државниот завод за статистика исто така беше за одложување на изборите, но не и опозицијата, која се спротивстави на кршењето на Уставот и изборниот календар.

Градоначалниците и советниците се избираат на непосредни избори и 17-ти октомври е последниот рок, за да не се надмине тековниот мандат.

Во исто време, подготовките за пописот се забрзани, први во последните 19 години, што може значително да влијае на политичките односи, особено во однос на поголемо учество на албанското национално малцинство во владата.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.