Регулаторна ќе ја крои новата цена на струјата

Објавено на 29 декември, 2021 во 11:28

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска на подготвителна седница пред енергетските компании ќе ги презентира механизмите кои ќе ги активира при носење на новата одлука за цената на електрична енергија.

Најдоцна до петок РКЕ треба да ја донесе одлуката за цената на струјата за корисниците на регуларниот пазар што ќе важи во првите шест месеци од наредната година.

Сите енергетски компании веќе побараа зголемување на цената на електричната енергија.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.