„Шест договори на маса“: Во Тирана состанок на иницијативата Отворен Балкан

Објавено на 20 декември, 2021 во 09:46

Денеска и утре во Тирана ќе се одржи средба на иницијативата Отворен Балкан, на која е најавено учество на македонскиот премиер Зоран Заев, српскиот претседател Александар Вучиќ и домаќинот, албанскиот премиер Еди Рама. На оваа средба, меѓу другото, се очекува да биде потпишан Меморандум за работни визи меѓу трите земји.

Се очекува да бидат потпишани вкупно шест договори, меѓу кои и Договорот за услови за слободен пристап до пазарот на трудот во Западен Балкан.

Вучиќ денеска на заедничка вечера во Тирана ќе има неформална средба со Рама и Заев, а за утре се планирани неколку средби, соопштија за Танјуг од Претседателството на Србија.

На 21 декември во Палатата на бригадите во Тирана ќе се одржи средба на тројцата функционери и членови на делегациите со претставници на Атлантскиот совет, на која ќе се разговара за Стратешкиот план за Отворен Балкан 2022 година.

Потоа ќе следи церемонија на потпишување трилатерални и билатерални договори, а потоа Регионалниот форум за земјоделство и регионална соработка, на кој ќе присуствуваат официјални претставници, министри за земјоделство и рурален развој, ректори на земјоделски универзитети и претставници на стопански комори.

На крајот, лидерската тројка ќе одржат заедничка прес-конференција.

Договор за услови за слободен пристап на пазарот

Претходно, како што е планирано, ќе го потпише Договорот за услови за слободен пристап до пазарот на труд во Западен Балкан, Договорот за поврзување на шемите за електронска идентификација на граѓаните на СБ и Договорот за соработка во ветеринарното, фитосанитарното и безбедноста на храната и добиточната храна во СБ.

Предвидено е и потпишување на Договорот меѓу Владата на Србија и Советот на министри на Албанија за заемно признавање на одобрените деловни субјекти за безбедност и безбедност (АЕОС), како и Договорот меѓу Владата на Северна Македонија и Советот на Министрите на Албанија за взаемно признавање на одобрени деловни субјекти за безбедност и безбедност (AEOS).
Ќе биде потпишан и договор за соработка меѓу телата за акредитација во Западен Балкан.

Кога станува збор за формирање единствен пазар на труд, договорот би значел дека работната дозвола издадена во која било од овие три земји ќе важи за сите членки на иницијативата – Србија, Северна Македонија и Албанија.

Вучиќ, Рама и Заев со отворено писмо во саботата ги поканија сите во регионот да се приклучат на иницијативата Отворен Балкан.

Тие уште еднаш ги повикаа сите соседи да се соберат и да им ги понудат на граѓаните поволностите што ги нуди оваа иницијатива.

Тројцата лидери, исто така, веруваат дека сега целата ЕУ мора да се обедини и целосно да го поддржи Отворениот Балкан, како и да ги повика другите соседи да ја трансформираат сеопфатноста на иницијативата од потреба во акција.

„Време е сите народи и народи во регионот да се обединат за подобра заедничка иднина која нуди стабилност, мир и повисок животен стандард за сите и која ќе ги надмине несогласувањата од минатото“, заклучија на отворено Вучиќ, Заев и Рама.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.