Слаби врнежи од снег утринава на Маврово и Попова Шапка

Објавено на 10 јануари, 2023 во 10:06

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по влажни коловози. Слаби врнежи од снег има на Маврово и Попова Шапка, информираат утрово од Автомото сојузот на Македонија

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.