Вучиќ: Изградбата на терминалот за течен гас во Грција важна за целиот Балкан

Објавено на 3 мај, 2022 во 13:39

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска во Грција изјави дека изградбата на терминалот за ЛНГ е голем и важен настан за целиот регион, за целиот Балкан.

Во грчкиот град Александруполу се одржува церемонија по повод почетокот на работите за изградба на терминал за течен природен гас, а претседателот Вучиќ во своето обраќање им се заблагодари на грчките домаќини за поканата за Србија.

Србија треба да изгради системи за поврзување со Бугарија, бидејќи на тој начин ќе може да прифаќа и прима големи количества гас во нашата земја, посочува претседателот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.