Вучиќ: Србија нема да воведе санкции на Русија

Објавено на 1 март, 2022 во 13:01

Притисоците врз Србија се огромни и ќе биде многу тешко да се издржат, изјави денеска претседателот Александар Вучиќ, но и изрази уверување дека нашата земја ќе успее да се спротивстави на сите овие притисоци.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска по повод подигнувањето на борбената готовност на хрватската армија изјави дека нема причина да се подигне борбената готовност на војската на Србија и дека не сака да прави престава за народот.

Запрашан од новинарите да коментира за „јавните прашања на хрватската РТЛ“, колку долго ќе му биде дозволено на Вучиќ да седи на две столчиња, и во Брисел и во Москва, „претседателот повтори дека Србија има само едно, свое столче, но и посочи дека е изложен на големи притисоци.

„Ние имаме наша фотелја, а притисоците се огромни врз нашата земја и ќе биде многу тешко да ги издржиме“, рече Вучиќ.

Ние го поддржуваме територијалниот интегритет, не поддржуваме санкции

За се што е поврзано со нарушување на територијалниот интегритет, Србија се придружува, а за прашањата за воведување санкции Србија не се придружува, изјави Александар Вучиќ.

Така тој одговори на прашањето како Србија ќе се постави на гласањето на специјалната седница на Генералното собрание на ОН, свикан од Советот за безбедност на ОН во недела, за рускиот напад врз Украина.

Нема причина да се подигне борбената готовност

По повод подигнувањето на борбената готовност на хрватската армија, претседателот на Србија изјави дека нема причина да се подигне борбената готовност на Армијата на Србија и дека не сака да го направи тоа заради шоу.

„Тоа е нивно право. Нека си ја завршат работата. Немаме причина да ја подигаме борбената готовност“, рече тој.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.