Вучиќ: Во Македонија и Србија опаѓа ентузијазмот за влез во ЕУ

Објавено на 20 јануари, 2023 во 10:02

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ за РТС изјави дека во регионот опаѓа ентузијазмот за влез во Европската Унија, особено во Македонија и Србија. Причините за тоа, вели дека се пред сè поради политичките барања.

– Секако, тоа го зборуваа сите претставници на земјите, плус претставникот на привремената институција во Приштина и тоа што е повеќе од јасно е тоа дека постои пад на ентузијазмот за влез во ЕУ во земјите од регионот, особено во Македонија и Србија. Тоа е пред сè поради политичките барања што доаѓаат, а се однесуваат на национални и територијални прашања, изјави Вучиќ.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.