Апликацијата на Трамп ја цензурира содржината и ги отфрла корисниците

Објавено на 28 февруари, 2022 во 11:59

Платформа за социјални медиуми на Трамп, Truth Social, која беше лансирана пред само два дена, се бори со технички проблеми и воведува нови корисници во раните фази на нејзиното воведување.

Апликацијата се прогласи за еден вид алтернатива на слободата на говор на Твитер со поблага политика за умереност на содржината. Корисниците се мачат воопшто да пристапат до платформата, која сега има речиси половина милион луѓе на листите на чекање.

Неколку корисници истакнаа дека политиката за умереност на Truth Social е значително построга од онаа на Твитер, и покрај тврдењата дека таа е засолниште од цензурата на Big Tech. За разлика од Твитер, корисниците на Truth Social може да бидат суспендирани или целосно отстранети од платформата за објавување содржина за која модераторите сметаат дека се лажни, клеветнички или измамнички.

Иако Твитер во минатото имаше големи забрани за „Ковид-19“ и дезинформации за изборите, тој редовно дозволува да поминуваат други видови дезинформации. Се разбира, на корисниците на други социјални мрежи може да им биде забрането да објавуваат содржини кои модераторите ги сметаат за „клеветнички или на друг начин несоодветни“. Твитер има тенденција да биде селективен во начинот на кој ги решава споровите меѓу корисниците, освен ако не вклучува насочени кампањи за вознемирување.

Сепак, малку е веројатно дека Truth Social ќе може да спроведе таква строга политика на умереност ако продолжи да расте. Платформата се потпира на комбинација од модератори волонтери, кориснички извештаи и ботови за отстранување содржина.

Новите и идните корисници се соочуваат и со технички проблеми при обидот да се логираат на апликацијата, која е достапна само на iOS. Платформата се соочи со прекин на услугата од само неколку часа по нејзиното деби поради масовното најавување на нови корисници. Бројот на нови сметки што може да се регистрираат сега е ограничен. Има повеќе од 500.000 луѓе кои чекаат да се приклучат.

Апликацијата моментално има просечна оцена на корисници од 4,1 ѕвезди на App Store на Епл, иако голем број на рецензенти со 5 ѕвезди забележаа дека сè уште не можеле да се регистрираат за апликацијата.

Еден рецензент кој ја оцени апликацијата со пет ѕвезди напиша дека допрва треба да добие потврда за е-пошта од Truth Social која не е истечена: „Секогаш кога се обидувам да отворам сметка, не добивам е-пошта за да ја потврдам мојата адреса на е-пошта. Не, не е ни во спам. Еднаш добив е-пошта многу часа подоцна и веќе беше доцна. Се трудам и ќе продолжам да се трудам“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.