Австралија ги отвори границите по 600 дена

Објавено на 1 ноември, 2021 во 11:36

Австралија ги отвори своите граници денес, речиси 600 дена од 20 март 2020 година, таа спроведе едно од најстрогите затварања за заштита од коронa пандемијата.

Десетици илјади Австралијци кои живеат во странство не можеа да се вратат на земја од 19 месеци. Медиумите ги објавија средбата сцени од аеродромот во Сиднеј.

Летовите беа ретки и граѓани на кои им беше дозволено да се вратат во земјата за да одат на 14-дневен карантин во хотел.

Властите на двата најголеми град во земјата, Сиднеј и Мелбурн, одлучија да се откажат од оваа мерка и од сега целосно вакцинирани Австралијци можат да патуваат без карантин.

Некои австралиски држави во кои бројот на вакциран недоволен, задржи мерка за задолжителен двонеделен карантин.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.