БМВ развива боја која ќе го извести сопственикот доколку некој му го изгребе автомобилот

Објавено на 28 октомври, 2022 во 10:41

Производителот на автомобили сака да патентира систем кој се состои од заштитна фолија која се нанесува на возилото, придружена со електроника која му овозможува на автомобилот да открие гребнатинка и да го предупреди сопственикот.

Идејата на БМВ е бојата да се користи како „кожа чувствителна на гребење“. Филмот нанесен на бојата ќе биде струен спроводник, што значи дека кога автомобилот ќе се изгребе, ќе ја открие промената на струјата.

Ова, пак, би го предупредило возачот дека возилото е изгребано. Ако се појави гребнатинка додека возите, возилото ќе му каже на возачот со звучни и визуелни сигнали.

Ако тоа се случи додека сопственикот на автомобилот е надвор од возилото, предупредувањето може да се испрати безжично, можеби на нивниот паметен телефон.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.