Дали рачните менувачи ќе исчезнат во следните години?

Објавено на 26 август, 2022 во 12:38

Се ближи крајот на рачните менувачи. Овој тип на пренос веројатно нема да го преживее процесот на електрификација.

Неодамнешниот извештај на германскиот автомобилски магазин „Auto Motor und Sport“ сугерира дека на сите нови модели на Фолксваген, претставени по 2023 година, ќе им недостасува рачен менувач.

Имено, иако споменатиот извештај се однесува исклучиво на европскиот пазар, промената ќе влијае на остатокот од светот до 2030 година, вклучувајќи ги САД и Кина. Сепак, како што пишува Auto Club, најновите Golf 8 GTI и Golf 8 R нудат мануелен менувач, и не се очекува дека Фолксваген ќе ги елиминира пред крајот на нормалниот циклус на производство.

Новата VW Jetta и неговата спортска верзија GLI се исто така нови модели и нудат мануелен менувач и треба да „преживеат“ до крајот на нивното производство.

Она што е чудно е што американскиот пазар е невообичаено повеќе заинтересиран за рачните менувачи на VW. Европа најверојатно ќе биде повеќе погодена од елиминацијата отколку САД, и покрај фактот што претстави неколку модели што го нудат овој трансфер.

Јасно е дека работниот век на рачниот менувач е тесно поврзан со моторот со внатрешно согорување. До 2030 година, 70 проценти од автомобилите ќе бидат електрични модели.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.