Доларот достигна ново највисоко ниво

Објавено на 24 ноември, 2021 во 16:33

Доларот достигна ново највисоко ниво денескa од јули минатата година во однос на најважните светски валути на меѓународните пазари, пред објавувањето на записникот од состанокот на американската ФЕД одржан на почетокот на ноември, што може да им даде на инвеститорите дополнителни насоки за монетарниот стимул.

Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на САД во однос на другите шест главни светски валути, се движеше околу новото максимум во последните 16 месеци околу пладне, на 96.718 поени, зајакнувајќи за 0,24 отсто од затворањето на пазарот претходниот ден. Во исто време, еврото ослабе за околу 0,3 отсто на 1,1205 долари, ново најниско ниво од почетокот на јули минатата година, откако извештајот на германскиот институт Ифо покажа дека деловната клима во германската економија се влошила во ноември веќе петти месец во низа. Индексот на деловната клима падна на 96,5 поени, од 97,7 поени во октомври.

Доларот околу пладне изнесуваше околу 115,03 јени, задржувајќи се на највисокото ниво во последните четири и пол години од 115,22 јени, кое накратко го достигна во текот на утрото. Доларот зајакна во однос на кошницата валути пред објавувањето на записникот од состанокот на американската централна банка одржан на почетокот на ноември, а кој инвеститорите ќе го следат во врска со сигнали за динамиката на намален поттик.

Доларот ден претходно зајакна од одлуката на американскиот претседател Џо Бајден да го назначи лидерот на ФЕД Џером Пауел за втор мандат, поддржан од повисоките приноси на клучните 10-годишни државни обврзници на САД, кои накратко достигнаа 1,684 отсто во текот на ноќта. Околу пладне тие се движеа на околу 1.646 отсто.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.