И покрај критиките, го собори рекордот на гледаност: Ова е најскапиот филм на „Нетфликс“, а собра звучни имиња (видео)

Објавено на 26 јули, 2022 во 11:54

Долгоочекуваниот акционен спектакл „Сивиот човек“ е вистинско летно освежување. Вреден 200 милиони долари, филмот со Рајан Гослинг во улога на агент на ЦИА, излезе на „Нетфликс“ и веднаш се најде на првото место на трендинг. Крис Еванс, Ана де Армас и Били Боб Торнтон се само дел од познатите имиња кои учествуваа во проектот.

Филмот „Сивиот човек“ (The Gray Man) го режираше Ентони Русо (во друштво на својот брат Џозеф), креаторот на мегахитови како суперхеројските филмови „Капетан Америка“ и „Одмаздници“ (Крајна игра и Граѓанска војна). Сценариото на режисерот е исто, само што нема суперхерои.

Филмот се најде на мета на критики, филмските критичари не се воодушевени од „Сивиот човек“, но тој „руши“ сè пред себе.

Ликовите се вистински луѓе со исклучителни, но сепак реални способности да се борат и да му служат на системот. Mиленикот на режисерот, Крис Еванс, кој го играше капетанот Америка на „Марвел“, стана интернет сензација по објавувањето на трејлерот за филмот „Сивиот човек“, поради мустаќите што ги носи во филмот.

Приказната накратко оди вака. Агентот на ЦИА, чиј идентитет никому не е познат, ги открива тајните агенции кои ги објавил неговиот поранешен колега, па започнува глобална потрага по убијци. Светот за нив е „село“, а на секој агол на планетата тие имаат свои луѓе и одамна пуштени пипала. Главниот лик е убиец со бебешки лик, кул, привлечен и се друго што мора да биде за да го добие најскапиот филм на „Нетфликс“.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.