Како да изберете вистинско цвеќе за подарок?

Објавено на 14 ноември, 2012 во 13:50

Кога сакате некому да подарете цвеќе треба да знаете дека никогаш не се подарува парен број на цвеќиња и секогаш треба да ставете потпишана порака со букетот кој го испраќате. Исто така треба да го знаете и јазикот на цвеќето,односно која порака ја испраќа избраниот цвет:

 

-Божур-симбол на среќен брак и просперитет,возвишеност и елеганција.

-Црвен каранфил-милост и љубов

-Бел каранфил-чистота и љубов

-Орхидеја-егзотичност,префинетост,романса,еротика и желба за интимност

-Ирис или перуника-достоинство,храброст,

-Бела роза-невиност

-Жолта роза-веселба,задоволство но и неерство и љубомора

-Портокалова роза-страст и фантазија

-Црвена роза- благодарност,восхит,нежност и грижач

-Сончоглед- сила и восхит
-Нарцис-самобендисаност,невозвратена љубов но и нов почеток

-Лале -богатство,раскош,убавина,желба,заљубеност и љубов
-Хризантема -најмногу се користи на погреби

 

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.