Нова турстичка атракција: Разгледување на Чернобил од авион

Објавено на 6 март, 2021 во 18:08

chernobil fin

06.03.2021

Од пандемијата на вирусот на кoрона паузирани патувања и голем број летови и паркирани многу авиони, многу авиокомпании се досетија со „летови што не одат никаде“.

Во Јапонија, Сингапур и Австралија, едночасовните или двочасовните внатрешни летови претежно во земјите, со враќање на почетниот аеродром, станаа многу популарни меѓу луѓето кои сакаат да летаат.

Иако ваквите летови на многумина им звучеа смешно, тие имаа своја клиентска база, што придонесе за активирање на летовите за да се види термоцентралата во Чернобил.

Летовите над Чернобил ќе траат еден час и 10 минути

Во Украина, националната авиокомпанија одлучи да започне летови над Чернобил.

Во соопштението на авиокомпанијата се наведува дека е во согласност со „зголемените барања на нејзините постојани патници“ да понудат „лет за никаде“ на мала надморска височина над Киев и до зоната на катастрофата во Чернобил.

Билетите за првиот лет се распродадени

Првиот лет над Чернобил ќе се одржи на 7 март и сите места се веќе распродадени, а новиот лет е планиран за 13 март.

Патувањата ќе бидат извршени со авион Ембраер 195, авионот ќе лета на надморска височина од 900 метри, над реката Днепар, кон Чернобил, пренесува Травел магазин.

Зоната во Чернобил сè уште има значителна количина на зрачење, но изгледа дека никој не се грижи за мерките на претпазливост. Во моментов не е познато што ова би можело да значи за патниците во авионот. Чернобил е на околу 100 километри северно од Киев, од каде заминува летот.

За љубителите на авијацијата, леталото ќе прелета и над Државното претпријатие Антонов лоцирано во близина на Киев, домот на Ан-225 Мирија, најголемиот товарен авион во светот.

Патувањето се очекува да трае околу еден час и десет минути.

Извор: Телеграф.рс

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.