Колку време трае идеалната попладневна дремка?

Објавено на 9 август, 2021 во 13:13

Понекогаш тоа е единствениот начин да ги наполниме батериите после работа или малку повеќе обилен оброк. Меѓутоа, не е сеедно колку долго ќе дремнеме, бидејќи должината на тој период влијае на тоа дали ќе бидеме полни со енергија по дремката или уште повеќе уморни.

Дремката се смета за краток сон во текот на денот, обично попладне. Може да трае околу дваесет минути или неколку часа. Се проценува дека околу една третина од населението преспива барем еднаш дневно. За некои, тоа е единствениот начин да се одморат доволно, а потоа да бидат целосно подготвени за сите обврски и предизвици. Многу студии потврдија дека луѓето имаат подобра концентрација и поголема толеранција кон другите луѓе по дремката, и постојат докази дека оваа активност може да го намали крвниот притисок.

Сепак, треба да се биде внимателен при дремнувањето. Предолгото останување во кревет во текот на денот може да ги наруши вашите навики за спиење и да доведе до несоница и хроничен замор. Ова е особено точно ако дремките ви се подолги од 45 минути. Експертите веруваат дека идеалниот период за дремка е околу 25 минути, бидејќи тогаш придобивките од оваа активност се најголеми. Велат дека не е страшно дури и ако дремнете малку подолго, но дека не треба да ви стане навика секој ден да посветувате повеќе од 45 минути на попладневна дремка.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.