Мадона прва жена со „ТОП 10“ албуми во пет различни децении

Објавено на 6 септември, 2022 во 10:17

Кралицата на попот Мадона оваа недела влезе во историјата како првата жена која имала „топ 10“ албуми во Америка во пет различни децении.

Компилацијата ремикси „Finally Enough Love“ дебитираше на осмото место на овонеделната листа на албуми на Билборд.

Албумот е достапен во стандардна верзија со 16 нумери и во проширено „делукс“ издание со педесет песни продадени на дигитални платформи, а може да се купи физички во пакувања со три ЦД или шест винил.

Ова е 23-ти албум на Мадона што стигна до првите десет во САД.

Поп-ѕвездата, која неодамна го прослави својот 64-ти роденден, за прв пат влезе во „топ 10“ со својот деби албум „Madonna“ во октомври 1984 година.

Во таа деценија тоа сепак успеа да го направи со албумите „Like a Virgin“, „True Blue“, „Who’s That Girl“ и „Like a Prayer“.

Во деведесеттите, таа го повтори со уште седум албуми – „I’m Breathless“, „The Immaculate Collection“, „Erotica“, „Bedtime Stories“, „Something to Remember“, „Evita“ и „Ray of Light“.

Потоа, шест нејзини албуми завршија во „топ десет“ во првата деценија на 21 век и уште четири во втората.

Од 23-те најдобри десет албуми, девет завршија на првото место – „Like a Virgin“ 1984, „True Blue“ 1986, „Like a Prayer“ 1989; „Music“ 2000, „American Life“ 2003, „Confessions on a Dance Floor“ 2005, „Hard Candy“ 2008, „MDNA“ 2011. и „Madame X“ 2019. godine.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.