Метеор го осветли небото над Норвешка

Објавено на 24 ноември, 2022 во 13:15

Невообичаено светол метеор го осветли небото над Норвешка во саботата. Метеорот можел да се види во јужните делови од земјата.

Неговата експлозија при влезот во атмосферата предизвикала вознемиреност кај жителите, а полицијата добила повеќе повици за настанот.

Од норвешкиот метеоролошки институт објасниле дека метеорот е дел од годишен метеорски дожд наречен Северни Тауриди.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.