Вечерва се одржува Скопскиот Фестивал !

Објавено на 17 ноември, 2012 во 14:25

Вечерва во салата на Македонската опера и балет со почеток во 20 часот ќе започне годинашното издание на реномираниот македонски фестивал Скопје фест 2012. На сцената 18 домашни изведувачи, придружувани од ревискиот оркестар на МТВ ќе изведат комплетно нови композиици, кои како што најавуваат организаторите ќе бидат вистинско освежување на македонската музичка сцена.

 

Еве го редоследот на песните и изведувачите:

 

1.    Јас сум само твој – Ѓоко Танески

Композитор: Зоран Алексиќ

Текстописец: Ѓоко Танески

Аранжер: Кире Костов

 

2.    Би била твоја – Јана Бурческа

Композитор: Валентино Скендеровски

Текстописец: Јана Бурческа

Аранжер: Валентино Скендеровски

 

3.    Срце од стакло – Арија

Композитор: Бојан Ѓошевски

Текстописец: Огнен Неделковски

Аранжер: Кире Костов

 

4.    Ноќва е тајна – Наде Талевска

Композитор: Григор Копров

Текстописец: Јордан Данаиловски

Аранжер: Владимир Дојчиновски

 

5.    Љубовта е авантура – Нико Георгиевски

Композитор: Драган Вучиќ

Текстописец: Миодраг Врчаковски

Аранжер: Кире Костов

 

6.    Во пепелта на љубовта – Влатко Илиевски

Композитор: Љупчо Мирковски

Текстописец: Огне Неделковски

Аранжер: Љупчо Мирковски

 

7.    Било кој – Драган Мијалковски

Композитор: Драган Мијалковски

Текстописец: Драган Мијалковски

Аранжер: Демир Имери

 

8.    Залудно е – Тамара Тодевска

Композитор: Роберт Билбилов

Текстописец: Ксенија Николова

Аранжер: Живоин Глишиќ

 

9.    Ланче под перница – Александар Тарабунов

Композитор: Кире Костов

Текстописец: Миодраг Врчаковски

Аранжер: Кире Костов

 

10.    Во мене едно – Дани Димитровска

Композитор: Весна Малинова

Текстописец: Весна Малинова

Аранжер: Кокан Димушевски

 

11.    Милица – Ристо Самарџиев

Композитор: Ристо Самарџиев

Текстописец: Демир Имери

Аранжер: Ристо Самарџиев

 

12.    Ти не си таков – Верица Пандиловска и хорот Рустико

Композитор: Љупчо Мирковски

Текстописец: Јасмина Кантарџиева

Аранжер: Љупчо Мирковски

 

13.    Живеам за нас – Ламбе Алабаковски

Композитор: Дарко Димитров

Текстописец: Елена Ристеска

Аранжер: Дарко Димитров

 

14.    Можеби – Андријана Јаневска

Автор: Андријана Јаневска

 

15.    Заборави – Бојан Стојков

Композитор: Љупчо Трајковски Фис

Текстописец: Бојан Стојков

Аранжер: Љупчо Трајковски Фис

 

16.    Имам јас се – Александра Пилева

Композитор: Владимир Дојчиновски

Текстописец: Кристина Арнаудова

Аранжер: Владимир Дојчиновски

 

17.    Кој е крив – Лаура Крлиу

Композитор: Весна Малинова

Текстописец: Весна Малинова

Аранжер: Живоин Глишиќ

 

18.    Не лажи ме – Елена Ристевска

Композитор: Дарко Димитров

Текстописец: Елена Ристевска

Аранжер: Дарко Димитров

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.