Српскиот пејач Тозовац од болница порача: Не да се надевам, туку тупкам во место и да чекам момент кога лекарите ќе ми кажат дека можам да одам

Објавено на 6 март, 2021 во 12:11

tozovac fin

06.03.2021

– Точно е дека завршив во болница поради пневмонија и корона, но многумина се борат со овој проблем. Веќе не е никаква вест дека некој има круна, но дека ја нема – рече Тозовац и додаде дека и покрај сериозноста на ситуацијата, тој е оптимист кога станува збор за неговиот понатамошен тек на лекување.

– Мојата состојба не е добра, како треба да биде? Лекарите ми рекоа дека одморот е најважниот фактор за моето закрепнување. Ми дадоа и антибиотици и слушам се што ќе ми кажат – рече Тозовац за Ало.рс и истакна дека се надева дека наскоро ќе биде пуштен од болница.

– Не да се надевам, туку тупкам во место и да чекам момент кога лекарите ќе ми кажат дека можам да одам. Јас сум оптимист и верувам во Господ, сè уште не е дојдено моето време да го напуштам овој свет – изјави еден од најпопуларните пејачи на народната музика и додаде дека е многу потресен од смртта на неговиот колега Georgeорџ Балашевиќ, кој почина од круната.Легендарниот пејач

Предраг Живковиќ Тозовац вчера бил хоспитализиран во КБЦ „Драгиша Мишковиќ“ во Белград, поради компликации предизвикани од коронавирусот и пневмонија.

Тозовац бил во прилично тешка здравствена состојба, пишуваше „Telegraf.rs“.

„Неговата крвна слика не е добра, тој засега е во сериозна состојба, но е стабилен. Не е поврзан на респиратор, но прима терапија со кислород. Неговата состојба активно се следи, лекарите прават сè за да му помогнат, но рано е да се дадат какви било прогнози“, потврдил изворот од болницата за српскиот медиум.

85-годишниот пејач е едно од најзначајните музички имиња на српската народна музика, а неговите песни се актуелни со години, и до ден денес се неизбежен репертоар на сите прослави и свечености на Балканот.

Во октомври 2012 година, Тозовац доби признание за заслужен граѓанин на Краљево. На почетокот на оваа година, пејачот се ожени со својата парнертка Емилија Мима, по цели 40 години љубов и заеднички живот.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.