Samsung најави сензор за камера за смартфони од 200 мегапиксели

Објавено на 2 септември, 2021 во 11:51

Samsung најави сензор од 200 мегапиксели за камери за паметни телефони, што се очекува да биде најголемиот сензор за камера на телефон некогаш направен.

ISOCELL HP1 има 0,64μm пиксели и може да прими 16 од нив одеднаш за еквивалент на сензор од 12,5 мегапиксели чија големина на пиксели е 2,56μm.

Samsung ја нарекува технологијата за собирање пиксели „ChameleonCell“ на HP1. Поставката четири по четири од 12,5 мегапиксели е наменета за употреба при слаба осветленост, но може да прави и фотографии со резолуција од 200 мегапиксели или да ја користи техниката „binning“ за правење фотографии со подобар квалитет од 50 мегапиксели.

HP1, исто така, ви овозможува да снимате 8K видеа. Samsung вели дека може да сними 8K без сечење, иако стандардниот 8K (7.680 x 4.320) е помал од 50 мегапиксели.

Samsung воведува и нов сензор наречен ISOCELL GN5. Тоа е сензор од 50 мегапиксели со 1.0μm пиксели, а Samsung вели дека е првиот сензор од 1.0μm-пиксели што ја интегрира својата технологија Dual Pixel Pro. Во основа звучи како помала верзија на 1,4 μm пиксели GN2, кој беше најголемиот сензор за камера на телефон кога дебитираше на Xiaomi Mi 11 Ultra оваа година.

Samsung не соопшти кога новиот сензор ќе започне со масовно производство, но наводно примероците им се достапни на производителите на телефони.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.