Што значат ѕвездите на хотелот и од што зависи нивниот број?

Објавено на 28 октомври, 2022 во 12:05

Хотелските ѕвезди се една од првите работи на кои туристите гледаат при изборот на хотел за престој.

Во следниот текст ќе дознаете што значат ѕвездите и што претставува разликата во бројот на ѕвезди што ги има хотелот.

Рангирањето на хотелите се движи од една ѕвезда, за оние со најмало ниво на луксуз, до пет, каде што можете да очекувате најдобар квалитет.

Се повеќе актуелни и особено луксузни хотели со шест-седум ѕвезди, кои сè уште ги нема во толку голем број.

Она што мора да го знаете е дека, на пример, хотелите во Црна Гора на брегот на морето имаат поинаков начин да го одредат луксузот од некои на другиот крај на светот, што зависи од министерството на земјата во која се наоѓа хотелот.

Меѓународната норма за основниот метод на евалуација не дозволува прекумерни отстапувања.

Хотели со една ѕвезда (туристички хотели)

Додека ја разгледувате понудата, ќе забележите дека хотелите со една ѕвезда се наоѓаат во предградијата, обично на 2-3 километри од центарот на градот.

Исто така, не можете да очекувате никакво ниво на луксуз од хотел од овој ранг, но чистите соби и други содржини се задолжителни.

Најмногу ги избираат оние кои сакаат само ноќевање со појадок со бања, најчесто ноќевање или две, како краткорочно решение.

Тие мора да ги исполнуваат следните критериуми: секојдневно чистење на собите, бања со туш и када, маса со стол и ТВ, рецепција која работи најмалку 8 часа секој ден, факс и телефон достапни за гостите и задолжителен појадок и пијалаци.

Хотели со две ѕвезди (стандардни хотели)

Кај хотелите со две ѕвезди се подразбира дека има се наведено како за туристички хотели, но сега има надградба на понудата преку, на прв поглед, ситници, но секако предмети кои можат да бидат корисни за гостите.

Стандардните хотели се исто така во многу мал број случаи кои не се наоѓаат во центарот на некој поголем град, туку  најчесто се наоѓаат на неколку километри од центарот.

Ќе ви треба малку подолга прошетка или возење со градскиот автобус за да стигнете до најважните знаменитости.

Еве што е задолжително во хотел со две ѕвезди: задолжително појадокот да се служи како шведска маса, во собите за гости мора да има светло за читање и посебен плакар за работи, када со туш и крпи и гости мора да му биде дозволено да плати со кредитна картичка на рецепција.

Хотели со три ѕвезди (comfort hotels)

Хотели со 3 ѕвезди, за разлика од претходните две категории, бидејќи носат нешто построги критериуми, а можеме да ги гледаме како значително посериозни туристички капацитети.

Се подразбира дека во комфорт хотелите ќе имате се како во првите два, но и уште подобра понуда и одреден степен на луксуз.

Исто така, очекувајте локацијата на хотел со 3 ѕвезди да биде на попрометна точка во градот, па така транспортот до други локации ќе ви биде полесен.

Комфорниот хотел мора да има: рецепција достапна за гостите најмалку 14 часа секој ден, телефонски разговори се можни на рецепција 24 часа секој ден, персоналот е должен да зборува најмалку еден странски јазик, просторија за багаж на гостите, лоби покрај рецепција со 3 каучи за седење како катче за релаксација, собите мора да имаат минибар, телефон и интернет пристап и фен во бањата.

Често се случува хотелите со 3 ѕвезди да имаат и паркинг, ресторан, фитнес центар и базен.

Хотели со четири ѕвезди (хотели од прва класа)

Во хотелите со четири ѕвезди, границите дополнително се поместуваат и со резервирање соби во вакви објекти може да се очекува значително поголем луксуз.

Повисок степен на опременост, чистота, понуда и квалитет на услуга се забележуваат по краткиот престој во хотелот.

Локацијата на хотелот е обично во центарот на градот, блиску до важни локации или барем на многу фреквентни места, од кои е многу лесно да се стигне до други важни локации.

Она што мора да го имаат овие хотели е: мора да има вработен на рецепција најмалку 18 часа секој ден, можност за послужување пијалаци во лобито на хотелот, услуга во соба достапна и секогаш снабден мини бар, мебел во собата: фотелја, софа , масичка , кревет, маса, стол, гардероба, бањата е побогата за капа за туширање, козметичко огледало, козметички производи, бањарка, влечки, „A la carte“ ресторан во склоп на хотелот достапен 7 дена во неделата и паркинг, базен и Фитнес центар.

Хотели со пет ѕвезди (луксузни хотели)

Кога влегувате во луксузен хотел, веќе можете да ја почувствувате аурата на луксузот токму на влезот. За почеток, има пространо лоби со бар.

Во секоја соба ќе бидете пречекани со подарок во форма на цвеќе, сеф за чување скапоцености и брз интернет.

Еве ги другите поволности на луксузните хотели со пет ѕвезди: можност за пеглање на гардеробата која ќе ви биде достапна по еден час, 24-часовна рецепција, лице задолжено за паркирање на возилото, вратар, како и вработени кои носат багаж во собата, врвна услуга, феноменално опремени соби, чистота на највисоко ниво, центар на градот во близина на сите важни знаменитости, ресторан со врвна кујна, фитнес, паркинг, базен, многу често спа центар.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.