„Squid Game“ го полуде светот, а пред 12 години никој не ја сакаше

Објавено на 7 октомври, 2021 во 10:15

Светот полуде по серијата „Squid Game“, која во моментов е најгледана на Netflix.

Како секој почеток е тежок, го докажува и ова достигнување од Јужна Кореја. Имено, креаторот на серијата Хванг Донг-Хук го напиша сценариото во 2009 година, а во следните 10 години секое студио го одбиваше.

Приказната вели дека тој морал да престане да го пишува сценариото и морал да го продаде својот лаптоп за да може да preживее. Сепак, подоцна сe тргнало одлично.

„Squid Game“ стана вистински хит на „Netflix“ и се гледа во 90 земји низ светот.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.