Во Зоо Скопје за првпат се роди бебе џуџест мармозет (ФОТО)

Објавено на 12 октомври, 2021 во 13:00

За првпат  во скопската Зоолошка градина се роди џуџест мармозет.

-Џуџестите мармазети се најмалите мајмунчиња на светот и тежат најмногу до 100 грама. Може да замислите колку е мало бебенцето- минијатура еднаква на детско прсте. Да ни е живо и здраво, информираа од скопската Зоолошка.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.