Најчудни даноци

Објавено на 11 август, 2015 во 13:45

Овие плаќања не само се задолжителни, но и се предмет на сериозни санкции ако не ги плаќате. Дури познатиот мафијаш Ал Капоне бил уапсен не за друго, туку за даночно затајување. Порезите се најбезбедниот и постојан начин за пополнување на државната каса и властите се подготвени да оданочат буквално сè.

Во светот постојат различни видови на даноци, а некои од нив се навистина неверојатни.

Како данокот по смртта – тој влијае живите, а не мртвите. Во германскиот град Есен со данок се оданочуваат роднинате на умрените кои купуваат цвеќе и венци за гробовите на своите најблиски. И иако данокот се должи од продавачите на овој вид стока, на сите им е јасно дека тој е вклучен во цената .

Не помалку чуден е данокот за мир, со кој се оданочуваат жителите на западноафриканската држава Гвинеја.

Иако на територијата на земјата одамна не се водат никакви воени дејствија, жителите на оваа сиромашна држава треба да плаќаат данок на мирот. Повеќето од нив живеат под прагот на сиромаштијата и сумата од 17 евра годишно за овој данок е прилично сериозен за нив.

Во Германија пак дејствува еден многу интересен систем за оданочување – данок за колбаси .

Германското национално јадење колбаси на скара, се оданочува со различна стапка на ДДВ во зависност од тоа … дали ги јадете во исправена или седечка положба. Колбасите, кои ги консумирате стоечки се оданочуваат со ДДВ во износ од 7%, а во седечка положба стапката е 19%.

САД не остануваат поназад во апсурдни давачки. Тие си имаат данок нелегално поседување на дрога. Ова е можно само во таа држава: да оданочена нешто што е нелегално.

 

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.