Зошто Шведска е меѓу 10те најсреќни земји во светот?

Објавено на 13 октомври, 2021 во 10:59

Швеѓаните се специфичен народ. Вредни се и ја ценат паузата за кафе. На прв поглед, тие може да изгледаат ладно, како климата што ги опкружува, но кога подобро ќе ги запознаете, сфаќате дека не се толку затворени.

Швеѓаните не уживаат во разговор и „празни“ зборови, кои на многумина им се потребни за да ја надминат непријатната тишина. Кога немаат што да кажат, Швеѓаните молчат, а малкумина се оние што им се јавуваат на своите соседи во минување покрај нив.

Тие не ги поздравуваат ниту келнерите, ниту работниците во продавницата. Со постарите генерации и странци, коментирањето на временската прогноза изгледа како бесмислена, залудна активност.

Можеби ќе слушнете „добар ден“ од имигранти, студенти на размена или туристи, но нема да слушнете од вистински Швеѓани. Меѓутоа, кога ќе помислите дека се ладни и држат дистанца, ќе ве изненади топла прегратка наместо поздрав.

Пауза во секојдневните активности

Најдоброто нешто во врска со фике, пауза во секојдневните активности, е тоа што нема правила. Можете да бидете сами или со пријателите, дома или на кафе, во воз, на работа, навистина насекаде или во секое време. Паузата вклучува пауза со кафе и слатки. Дека нема среќа без „фике“ потврдува и фактот дека Шведска е меѓу 10-те најсреќни земји во светот.

Мала сабота

Малата сабота не е резервирана само за Швеѓаните. Норвежаните, Данците, Финците и Бугарите исто така ја практикуваат оваа навика. Во Шведска, lillördag или мала сабота е денот кога слугинките имале слободен ден, бидејќи работеле во сабота, а во модерните времиња, денот на одморот го заменил денот на пиење, и тоа во среда. За умерените Швеѓани, станува збор за неколку чаши вино или пиво и дружење со пријателите во кафулиња кои нудат попусти во средата навечер.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.