Еве кои се последиците од внесување премногу јаглехидрати

Објавено на 21 декември, 2022 во 11:44

Промените во нивото на шеќер во крвта навистина можат да направат хаос на телото.

Јаглехидратите ги има речиси насекаде. Ги има во мусли, леб, компири, пици или колачи. Покрај тоа, ги наоѓаме во речиси сите слатки, колачи и многу други работи. А како што се наближува празничната сезона, сигурно ќе има деликатеси полни со јаглехидрати на секоја трпеза.

Јасно е дека е невозможно да се избегнат јаглехидратите во секојдневниот живот. А тоа не е ниту пожелно бидејќи тие се еден вид гориво за нашиот мозок.

Тие му даваат на телото потребната енергија за да останеме во форма и фокусирани во текот на денот. Сепак, не треба да се претерува. Бидејќи ако јадете премногу од нив, можете да направите прилично голема штета. Внимавајте за време на празниците и избегнувајте ги овие последици, пишува Нови лист.

Замор

Штотуку изедовте вкусна порција тестенини, за момент сте во одлична состојба на енергија, а потоа наеднаш се чувствувате слабо и тромаво. Јадењето јаглехидрати ни дава краток поттик на енергија додека нивото на шеќер во крвта се зголемува.

За повторно да се спушти, се ослободува хормонот инсулин. Потоа, инсулинот предизвикува повторно опаѓање на нивото на шеќер во крвта, осигурувајќи дека добредојдениот поттик на енергија ќе исчезне толку брзо како што дојде, оставајќи зад себе чувство на исцрпеност и безволност.

Главните предизвикувачи за овој ефект се таканаречените едноставни јаглехидрати. Тие особено брзо го зголемуваат шеќерот во крвта и овозможуваат тој да падне уште побрзо.

Желба за храна

Кога нивото на шеќер во крвта е ниско, ние сме гладни. Не е важно дали само сме ручале или не, ако го потиснеме чувството на глад, желбата повторно ќе нè стигне најдоцна пред вечерата.

Од друга страна, едноставните јаглехидрати се особено опасни. Кога јадеме шеќер, нашиот мозок ослободува допамин. Чувствуваме радост секогаш кога јадеме, на пример, парче од нашето омилено чоколадо и сакаме повторно да го доживееме тоа чувство.

Вие всушност станувате зависни од јаглехидрати во форма на едноставни шеќери. Значи, колку повеќе слатки јадете, толку повеќе копнеете за шеќер.

Промени во расположението

Промените на нивото на шеќер во крвта навистина можат да направат хаос на телото. Затоа, не е чудно што е нарушена хормоналната рамнотежа.

Ако инсулинот предизвикува брзо опаѓање на нивото на шеќер во крвта, расположението исто така може брзо да падне на нула. За да го подобриме нашето расположение, тогаш повторно со задоволство јадеме јаглехидрати: колку повеќе шеќер, толку подобро. И тоа е маѓепсан круг.

Зголемување на телесната тежина

Сега за она што е веројатно најлошиот аспект за повеќето луѓе. Всушност, можете да замислите дека постојаните напади од глад, депресијата за повлекување шеќер и општата бавност нема точно да ви помогнат да го постигнете телото од вашите соништа.

Кога вагата покажува несакана бројка, многу луѓе се грижат за нивниот внес на јаглени хидрати. Всушност, јаглехидратите сами по себе не нè дебелеат, само треба да внимавате да не внесувате повеќе енергија отколку што трошите. Затоа е важно да јадете поурамнотежена исхрана и доволно да вежбате.

Јаглехидратите се важен дел од нашата исхрана и тоа е добро. Пред сè, на оние кои многу спортуваат им треба за да добијат енергија и да се чувствуваат добро.

Сепак, треба да внимавате да не јадете премногу јаглехидрати или лоши јаглехидрати. Обидете се да користите цели зрна наместо производи од бело брашно. Сложените јаглехидрати се вари побавно, а како резултат на тоа, остануваме сити подолго време и чувствуваме помала желба за уште еден оброк, пренесува Вести.

Дума.мк

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.