Знаете ли да уживате во храната?

Објавено на 9 април, 2013 во 19:58

Овој хороскоп е поврзан со храната. Во него прочитајте кој хороскопски знак каква храна обожува.

На пример Биковите се вистински гурмани кои цел живот војна водат со килограмите, не можат без грицки а Вагите обожуваат слатки. Јарците јадат бавно за да уживаат во храната а Водолиите се борци за вегетаријанска храна.

ОВЕН – Иако храната не ви е на прво место сакате „конкретно јадење“ особено скара но, јадете брзо и не можете доволно да уживате во оброците. Сакате јадења кои можат да се подготват на брзина па и брзата храна како да е создадена за вас што секако му штети на вашето здравје. Затоа во исхраната треба да внесувате повеќе риба и производи богати со железо, грав, семки од тиква, суво овошје, вишни, боровници, банани. Избегнувајте ладни газирани пијалоци и алкохол кој неповолно влијае на вашите бубрези и дроб.

БИК – Сакате да јадете полека и да уживате во храната како и останатите животни задоволства. Бидејќи сте вистински гурман во ресторан знаете секогаш да го нарачате она најдоброто а често и сами одлично готвите. Уживате во плескавици и италијански специјалитети па многу припадници на овој знак цел живот војна водат со вишокот на килограми. Вашата исхрана треба да биде базирана на свежо овошје и зеленчук, млечни производи, морска риба а избегнувајте сувомеснати прозиводи, тестенини и слатки.

БЛИЗНАЦИ – Не можете без грицки, слатки и брза храна а времето поминато во кујна го сметате за залудно потрошено. Кога сте гладни, станувате нервозни и тогаш ви се намалува концентрацијата и памтењето па некое пециво, парче пита или топол сендвич се секогаш спас за вас. Сепак подобро би било да консумирате што повеќе производи богати со витамин Б, зеленчук, месо, јајца, грав, грашок, риба и морски плодови, овесни снегулки, млеко и јогурт.

РАК– Уживате во домашна храна и јадења кои се јадат со лажица, во сармички од зелка, чорби и пити. Храната ја јадете бавно за подолго да уживате во нејзиниот вкус. Треба да јадете варена храна, млади компирчиња, риба, зелена салата, зеленчук, сирење, соја и житарки. Уживате во семејните собири покрај богата трпеза и  може и во некој ресторан покрај вода.

ЛАВ – Сакате кралски гозби што и одговара на вашиот знак. Вие сте вистински гурман и уживате во гурманска, зачинета храна која со мерак ја залевате со добро вино или пиво. Ако сте дама многу сте избирливи во јадењето, сакате месо на разни начини но и риба и морски плодови. Одлично готвите, особено кога сакате да ги израдувате оние кои ги сакате. Многу Лавови имаат проблем со тежината и високиот притисок па добро би било на вашето мени што почесто да се најдат зеленчук и овошје како и сок од грејпфрут, посебно свежо исцеден и тоа наутро.

ДЕВИЦА – Вие сте еден од најизбирливите знакови кога е во прашање храната и тоа од мали нозе. Јадете полека и веднаш забележувате како е подготвено, бидејќи и сами сте одлични готвачи. Сакате чоколада и храна која го иритира желудникот. На вашето мени треба да се најдат продукти богати со калциум, железо, млеко, јајца, млад кромид, зелена салата, спанаќ, зелка, роквици и риба.

ВАГА – Сакате да јадете полека и да уживате па затоа важен ви е вкусот на храната но и како е сервирана. Кога излегуавте во ресторан одбирате ексклузивни и отмени места. Бидејќи обожавате слатки, особено слатко од тегла, често имате проблем со вишокот килограми. Спас за вашите бубрези, чувствителната здравствена точка, лежи во консумирањето што повеќе течности особено вода. Производи кои секако треба да се најдат на вашето мени се ореви, грашок, соја, путер, риба, морски плодови, компир и кромид.

СКОРПИЈА –  Важите и за одличен познавач на храната и за одличен готвач. Со исто задоволство можете да јадете и во друмска кафеана и во ексклузивен ресторан.Уживате во силно зачинета храна во која главен додаток е месото а сакате и морски плодови. И пред нешто да пробате додавате зачини, особено црн бибер а сакате и туршија, особено кисела пиперка и краставички. Заради брзиот метаболизам немате проблем со тежината но алкохолот треба да го избегнувате. Печурки, домати, морков, спанаќ, се производи кои поволно влијаат на вашите органи за варење.

СТРЕЛЕЦ – Вие сте вистински гурман, имате добар апетит и сакате да пробате се што е ново, егзотични јадења и ориентални слатки. Важно ви е да сте опколени со добро друштво кога сакате да се напиете чашка повеќе. Не сте поборник за секојдневните ритуали околу подготовка на храната па повеќе сакате импровизација, скара, пикник, градинарски забави. Кога излегувате во ресторан не мислете многу на сметката. На вашето мени треба да се најдат житарки и повеќе свежо овошје и зеленчук, јаболки, праски, круши, кајсии, карфиол и пиперки.

ЈАРЕЦ –Јадете полека и сакате добро да уживате во вашата омилена храна а тоа е најчесто онаа која се јаде со лажица. Производи кои ви се најомилени се исто така козјо сирење, ориентални слатки ,баклава, локум особено со кафе, чоколада и црно вино. Бидејќи доста енергија трошите на физичка а особено умствена работа на вашето мени што почесто треба да се најдат храна богата со витамини кои можат да ви ја вратат силата или овошје, зеленчук, риба, мисирка, сушено овошје и кисело млеко.

ВОДОЛИЈА – Иако многу претставници на вашиот знак сакаат вегетаријанска храна, главно сте љубители на гурманска јака, зачинета храна но и егзотични и необични јадења. Немате ништо против ниту шунка и пршута, француски сирења, маслинки, сладолед а црниот бибер е еден од вашите најомилени зачини. Потребни ви се повеќе оброци во текот на денот бидејќи вашиот метаболизам е забрзан и лесно се заморувате. На вашиот напнат нервен систем може да му одговара свежо овошје и компот помеѓу оброците.

РИБИ – Јадете само тоа што сакате инаку ни парче нема да ставете во уста. Она што го сакате мора да биде некое квалитетно месо, мисирка, телешко, риба, морски плодови, се вкусно подготвено и пикантно зачинето а од пијалок домашна ракија и некое квалитетно вино. Љубител сте на сирење, тестенини на разни начини и шпагети со морски плодови. Метаболизмот ви е  забавен па лесно се дебелеете заради што треба да избегнувате мрсна  и зачинета храна како и алкохол. Ви одговараат салати од свеж зеленчук со додаток од морков, домат, ротквица и црвен кромид а од овошје банани и киви.

Сподели:

Напиши коментар

Станете член на ДУМА.мк и споделете го вашето мислење преку коментар. Кликнете тука за да се најавите.